Právě vás trápí...

 

Nepříjmenou závadu jsme řešili v pondělí 24. června 2019 na jedné malé stanici SME (autoservis). Po automatické instalaci aktualizace Windows 10 vyžadoval počítač restart systému. Po restartu počítače se nespustila služba SME Terminal pro komunikaci stanice s IS TP (CIS). Nepomohl ani nový restart systému Windows.
Nechci tu popisovat skoro tříhodinový maraton pokusů o zprovoznění. Jen pro informaci, nepomůže ani návrat k bodu obnovení před instalací aktualizace, nepomůže ani nová instalace SME terminálu.
Tímto děkuji p. Václavu Škrlovi ze společnosti Autocont za návod k odstranění závady. Chyba je v aktualizaci Windows, kdy tato aktualizace odinstaluje používaný komunikační protokol. Windows sám od sebe odinstaluje protokol, na kterém stojí komunikace s IS TP a bez čeho nelze službu spustit.
Podle jeho slov znají odpověď, jak zprovoznit SME Terminal, ale dosud neznají postup na spuštění APL Terminalu (pro STK). Takže pokud máte server s APL Terminalem, běžící na Windows 10, oddalte instalaci aktualizací na co možná nejpozdější dobu.

A nyní návod na doinstalování odstraněného komunikačního protokolu po instalace aktualizace Windows 10.

 

Start -> Systém Windows -> Ovládací panely

 

V Ovládacích panelech vyberte Programy a funkce.

 

V levé části okna vyberte Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

 

Rozklikněte zobrazenou větev .Net Framework 4.8 -> Služby WCF -> Aktivace protokolem HTTP. Máte-li verzi starší (např. 4.7), tak rozklikněte tuto verzi.

 

Vyberte položku Aktivace protokolem HTTP a stiskem OK doinstalujte chybějící protokol.

 


 


 


 

 

Zavřete všechna otevřená okna. Chybějící protokol je doinstalován, nyní půjde služba SME Terminal spustit.